Za divno čudo, nije uslijedila kriza pospanosti poslije ručka, iako je ručak bio dobar i obilan. To se inače rijetko događa, obično se poslije ručka osjećam kao gromom pogođen. Možda je to normalno za one koji redovito liježu i ustaju.
Poslije ručka sam si skuhao kavu, više iz navike i gušta nego iz potrebe. Uglavnom, ni traga nekoj opakoj pospanosti. Čisto mi je neobično koliko normalno funkcioniram nakon šest dana ranog ustajanja.
Kakav je bio tip ručka?
OdgovoriIzbrišiNaime, ključna stvar kod utjecaja hrane na san je GI (glikemijski indeks), puno više nego sama količina hrane. 4 jaja sa slaninom mogu biti znatno manje opterećujuća za mozak nego 2 čokoladice od 50 g.
Varivo od mladog graha s junetinom, uz nekoliko šnita kruha.
IzbrišiJa u principu nutricionističke savjete ne slušam, zato jer sam skužio da sa različitih strana dolaze dijametralno suprotni savjeti. I to u danom trenutku, da ne spominjem ako uspoređuješ savjete od prije godinu dana i one koji se daju danas. Šansa da izaberem pravi savjet je jednaka ili manja onoj da naprosto slijedim svoj osjećaj i jedem ono što mi u tom trenutku prija.
Ali evo s tobom ću učiniti iznimku, pa te zamoliti ako imaš neku literaturu (link) koja objašnjava utjecaj hrane na san?
Znao sam da će mi se tvoji savjeti svidjeti :) A i objašnjenja, posebno ovo pod #2 već dugo naslućujem. Znači treba naći tablicu sa glikemijskim indeksom i kloniti se hrane koja je sadrži u većim količinama? Ja sam nekako uvijek mislio da je čokolada super stvar za održati se budnim, pogotovo za prebroditi krize pospanosti.
Izbriši